Coraz częściej wybieramy laptopy zamiast komputerów stacjonarnych w naszych domach. Dla większości użytkowników są bardziej praktyczne, zajmują mniej miejsca i oszczędzają energię.
Niestety dużym minusem laptopów jest ich awaryjność i trudniejsza niż w przypadku komputera stacjonarnego naprawa. Producenci ciągle oferują nowe modele laptopów, które są coraz mniejsze. Kilka lat temu każdy laptop składał się z wielu wymiennych elementów takich jak procesor, RAM. Dziś, to często jedna płyta z elektroniką w sklejonej obudowie. Tak jak w wybranych ultrabookach gdzie dysk, ram, procesor i grafika są wlutowane na stałe. Duża różnorodność laptopów powoduje też to, że brakuje na rynku części zamiennych zwłaszcza do najnowszych modeli. Dlatego warto dbać o nasz sprzęt tak, aby służył nam jak najdłużej.
Poniżej prezentujemy 10 rad jak dbać o laptopa.
1 Unikaj przegrzewania laptopa
Zazwyczaj mówi się o tym, aby nie używać go na kolanach czy w łóżku. Owszem zgadzamy się z tym, ale są wyjątki i ważna jest tu po prostu temperatura pracy laptopa. Jeśli czujesz, że twój laptop mocno się nagrzewa, wentylator głośno pracuje sprawdź czy nie zatykasz jego otworów wentylacyjnych. Jeśli laptop ma już rok lub więcej to być może układ chłodzenia wymaga przeczyszczenia. Jeśli czujesz się na siłach możesz to zrobić sam lub zadzwonić do nas a my przyjedziemy i wyczyścimy. Laptop może mieć klapę serwisową , która pozwala na dostęp do układu chłodzenia, ale nowe modele zazwyczaj są jej pozbawione i dostęp do układu chłodzenia wymaga rozebrania całego laptopa.
2 Unikaj wilgoci i zapylenia
Standardowy laptop nie ma żadnych uszczelnień, więc wilgoć z otoczenia oraz pył mogą się dostać do jego wnętrza. Unikaj więc deszczu, nagłych zmian temperatury i pracy w pyle lub kuchennych oparach.
3 Zdejmij naklejki informacyjne i folie z nowego laptopa
Nie raz trafił do nas 5 letni laptop z wielką naklejką opisującą parametry. Naklejka miała zadarte rogi, była wyblakła a po jej zerwaniu został jaśniejszy ślad. Dlatego warto je usunąć od razu. Wyjątkiem są naklejki z logo procesora czy karty graficznej. Mogą pełnić funkcję ozdobną i są bardzo trwałe.
4 Otwieraj i zamykaj klapę laptopa trzymając za środek
Uszkodzone zawiasy to jedna z częstszych usterek. Teoretycznie łatwo ją naprawić, ale kiedy okaże się, że części zamienne są niedostępne wówczas zaczynają się problemy. Otwieranie i zamykanie klapy najlepiej wykonywać spokojnym ruchem trzymając środkową część górnej klapy laptopa. Otwieranie przez złapanie rogu klapy powoduje dużo większe naprężenia, co z czasem może spowodować pęknięcie zawiasu, klapy, uszkodzenie matrycy.
5 Unikaj wstrząsów i uderzeń
Z nowym laptopem obchodzimy się jak z jajkiem, ale z czasem przestajemy na to zwracać uwagę. Niestety te urządzenia nie są pancerne. Praca na kolanach czy szybkie odkładanie sprzętu na twardą powierzchnię narażają go na uderzenia. Bardzo wrażliwym elementem na takie wstrząsy są dyski twarde HDD zwłaszcza podczas pracy urządzenia. Nowe dyski SSD nie mają tego problemu. Z czasem cyna lutownicza w laptopie ulega utlenieniu robi się krucha i w wyniku małego wstrząsu powstaje zimny lut, co prowadzi do problemów z działaniem laptopa. Dlatego stabilne podłoże i ostrożność może znacznie wydłużyć jego życie.
6 Unikaj stawiania napojów obok laptopa
Zazwyczaj laptopy zalewamy alkoholem ( przypadek?) ale też bywa to zupa czy szklanka z wodą. Również zwierzaki przewracające szklanki na stole. Są też klienci, którzy leżąc w łóżku opierają kubek o laptopa. Po zalaniu należy wyłączyć zasilanie i jeśli mamy dostęp wyjąć baterię. Nidy nie wiemy czy płyn dostał się do wrażliwych elementów a kiedy już wejdzie pod układy to sam szybko nie zniknie. Trafiają do nas też laptopy, które działały po zalaniu, ale z czasem powstała w nich korozja spowodowała poważną usterkę. Jeśli nie chcesz ryzykować oddaj go do naszego serwisu w Lublinie.
7 Unikaj ciągłego naładowania baterii
Układy ładowania mają coraz lepsze zabezpieczenia. Dbają o to, aby nie rozładować baterii zbyt nisko. Jednak domyślnie trzymają poziom naładowania na 100% tak, aby w każdej chwili laptop mógł maksymalnie długo pracować na baterii- co nie jest dla niej zbyt dobre, gdy laptop jest używany głównie w domu pod zasilaczem. Dlatego warto czasem skorzystać z zasilania bateryjnego nawet, jeśli to nie jest konieczne. Można też skorzystać z oprogramowania do zarządzania baterią, które często ma opcję częściowego rozładowania baterii. Nie wpadajmy też w paranoje bateria jest od tego żeby jej używać i nie ma, co się zbytnio o nią martwić. Jeśli podzielimy jej cenę na czas pracy to wcale nie jest tak droga i można ją zawsze wymienić. Choć obecnie częściej baterie są wmontowane na stałe i ich wymiana wymaga rozebrania laptopa.
8 Uważaj na zasilacz
Często kable od zasilaczy są powyginane a z czasem pęka ich izolacja, dlatego warto o nie dbać. Również należy nie wyginać wtyku zasilania i unikać naprężenia kabla. Jeśli kabel nie łączy warto sprawdzić inny zasilacz, aby wyeliminować uszkodzenia gniazda laptopa.
9 Uważaj co klikasz i instalujesz
Dziś większość złośliwego oprogramowania instalujemy sami. Klikając w chwytliwe reklamy typu „ odkryła tajemnicę diety gwiazd…,, czy ,,naucz się dowolnego języka w tydzień dzięki nowej metodzie,,. Prowadzą one często do stron, które mają za zadanie instalację złośliwego oprogramowania. Tak samo jest z fałszywymi programami antywirusowymi lub mającymi przyspieszyć nasz komputer o 100%. Na stronach WWW możemy zobaczyć często komunikat „ Na twoim laptopie wykryto wirusa kliknij, aby go usunąć,, co oczywiście jest fałszem. Również instalując darmowe programy warto przeczytać kolejne komunikaty, bo często zgadzamy się tam na instalację dodatkowego oprogramowania, którą możemy anulować podczas tego procesu. Jest to rada bardziej jak dbać o system, ale jeśli go zaśmiecisz to cały laptop może znacznie zwolnić.
10 Dbaj o czystość ekranu i obudowy
Regularne przecieranie z kurzu i czyszczenie klawiatury pomoże zachować lepszy wygląd sprzętu. Resztki jedzenia w klawiaturze nie dość, że są nie estetyczne to mogą uszkodzić klawisze. Ekran najlepiej czyścić specjalnym płynem i ściereczką z micro fibry uważając na drobinki, które mogłyby go porysować. Nigdy nie pryskaj na laptopa a jedynie zwilż delikatnie ściereczkę. Dbaj też o porządek na laptopie. Często trafiają do nas klienci, którzy położyli na klawiaturze długopis, zamknęli klapę i matryca została rozbita.
Jeśli masz jakieś pytania, zapraszam na naszą stronę na Facebooku.